Kultura, kaj je to?

Predpogoj za kakršnokoli kulturo je srečanje z resnico – z malim in velikim R na začetku. Zato je grenko spoznanje, da še vedno molčimo o nekaterih temeljni stvareh našega naroda in ponavljamo Pilatovo vprašanje: Kaj je resnica?

lopata

In ti, ki si hodil po stezah učenosti in si verjel, da ti govorijo čisto resnico, vso resnico in samo resnico? Dokler nisi nekega lepega dne opazil, da ti niso povedali vsega, da ti lažejo… Šele takrat se je v tebi prebudil nastavek za kulturo.

Za kulturo znanja, poštenosti, resnicoljubnosti, spoštovanja, iskanja in začudenja nad skrivnostjo življenja in smrti. To je nastavek za kulturo pokončnih in klenih ljudi. Danes – navkljub mnogim kulturnim dnevom – ostajajo zamolčana stara in se odpirajo nova vprašanja, o čemer ne smemo ne vprašati, ne vedeti. Ni kulture brez resnicoljubnosti in osnovne poštenosti!

Kako globoko mora človek kopati, da pride do resnice – o sebi, svetu in o Bogu?