Sveti Blaž

Pobožno krščansko ljudstvo je skozi zgodovino izbralo štirinajst svetnikov, na katere so se še posebej obračali v svojih mnogih stiskah. Svoje težave so reševali z vero in zaupanjem v Božjo pomoč.

Blažev blagoslov

Med njimi je tudi sv. Blaž - zavetnik zdravnikov, trgovcev z volno, čevljarjev, krojačev, mavčarjev, tkalcev, strojarjev, pekov, zidarjev, klobučarjev, muzikantov, domačih živali in konj in tudi zavetnik Dubrovnika.

Sv. Blaž je živel konec 3. stoletja v Armeniji in kot škof pretrpel mučeniško smrt leta 316. V vsej Cerkvi velja sv. Blaž za priprošnjika zoper bolezni vratu in grla. Legenda, ki se opira na zgodovinsko jedro, namreč pripoveduje, da je bil Blaž najprej zdravnik, potem pa škof v Sebasti. Ko je začel cesar Licinij preganjati kristjane, so prijeli tudi Blaža. Peljali so ga pred sodnika. Naproti mu je prihitela vdova z edinim sinom in jokaje prosila svetnika, naj reši otroka gotove smrti. Požrl je ribjo kost, ki je niso mogli spraviti iz grla. Trpel je silne bolečine. Sv. Blaž je nekoliko pomolil, dečka blagoslovil in ga ozdravljenega vrnil srečni materi. Sam pa je šel naprej v strašno smrt. Rablji so ga neusmiljeno tepli, potem pa trgali z železnimi grebeni. Naposled ga je dal sodnik obglaviti. To se je zgodilo najbrž leta 316. Češčenje in običaji češčenje sv. Blaža je med vernim ljudstvom zelo razširjeno. Zlasti ga časte Hrvati, posebno Dalmatinci. Pravijo mu sveti Vlaho. Dubrovnik si ga je izbral že v desetem stoletju za svojega zavetnika. Ko je bil Dubrovnik še samostojna republika, je imel sliko sv. Blaža na državni in trgovski zastavi, na državnem pečatu in kovancih. V zvezi z omenjenim čudežem, ki ga je storil svetnik na poti v smrt, deli Cerkev vsako leto na god sv. Blaža - Blažev blagoslov. Mašnik najprej blagoslovi sveče za ta blagoslov s posebno molitvijo. Nato vzame dve sveči, zvezani v obliki križa, in ju približa grlu vsakega, kdor želi prejeti Blažev blagoslov. Blagoslov podeli z besedami: »Na prošnjo sv. Blaža, škofa in mučenca, naj te Bog varuje bolezni v grlu in vsakega drugega zla. V imenu Očeta in Sina in Svetega Duha.« Na te besede odgovorimo z Amen.

Bogoslužje Cerkve predvideva na god sv. Blaža tudi možnost, da se ta dan blagoslovi pripravke iz zdravilnih rož, korenin in zelišč, ki po božji dobroti pomagajo bolnemu človeku. Stiški p. Simon Ašič je bil pravi mojster zeliščnih pripravkov v obliki čajev, grenčic, mazil in obkladkov. Vsak obisk pri njem je redno končal: »Tole vzemite - pa Bogu se priporočite!«.