Božič

Božič!
Kako nas nagovarja ta čudovit praznik? O, kako bi želel, da bi resnično doživeli skrivnost božjega rojstva. Da bi nas napojila trajna toplina njega, ki nas je odrešil. Da bi doživeli rojstvo Boga v sebi. Bog se razodeva malim, vsem, ki smo kakorkoli prizadeti. Rojeva se v neuglednem okolju, v tem našem vsakdanjem svetu, ki stremi po zunanji moči, po blišču in ugodju. Prav v tem svetu se rojeva, ki je poln umazanije in krivic, poln trpljenja. Čudež božjega rojstva se dogaja vsak dan. Ko človek skloni glavo in oprosti krivico, ker hoče biti dober, dovoli, da se v njem rodi Bog. Ko bolnik sredi najtežjih bolečin z zadnjimi napori stisne zobe in se nasmehne bližnjemu ob postelji, da bi ga razveselil, tedaj se v njem rodi Odrešenik. Ko delavec v tovarni z vedrim razpoloženjem žrtvuje celo svoje praznovanje božiča brez uničevalne slabe volje, glejte, celo to pomeni rojstvo božje dobrote. Ko si pritrgamo od svojih ust in obdarujemo potrebnejšega, dovolimo Bogu, da se rodi v svetu. Ko sprejmemo neogibno in vsi mračni in tečni ne preklinjamo svoje usode, ampak jo premagamo z veselim zaupanjem v božjo previdnost, tedaj se v nas, v tem našem svetu, rodi Bog.

Božje rojstvo ni nekaj sila oddaljenega, kar se je zgodilo pred dva tisoč leti in česar se samo še slovesno spominjamo. Božje rojstvo je v nas, če s svojo dobroto in plemenitostjo ogrevamo svet, če se darujemo za brate in sestre, če se trudimo za osebno dobroto v razmerah, ki nam jih je na ta ali na oni način vsililo življenje. Če bomo božje rojstvo razumeli tako, naš svet ne bo hladen. Ogrevala ga bo božja dobrota, ki jo bomo razdajali drugim. Na ta način bo naše praznovanje božiča resnično rojstvo Boga za nas osebno in za mnoge okoli nas. Obdarujmo drug drugega z ljubeznijo, ki je edina trdna vez in edina prava duša našega prijateljstva.