Splošna obvestila februar 2016

VEROUK: na Prešernov dan, 8. febr., je državni kulturni praznik in dela prost dan, zato ni verouka. V torek je verouk po ustaljenem redu. V času zimskih počitnic tudi ne bo verouka (od 15. do 19. februarja).

POSTNI ČAS: v sredo bomo začeli postni čas, ki nas vabi, da snamemo masko z obraza in srca, z življenja in mišljenja, kajti človekovo življenje ni karneval, ampak nekaj več, od Boga zaupanega in odgovornega.
Postni čas traja 40 dni. Je čas notranje priprave na praznovanje našega največjega praznika - Velike noči, na praznik Jezusovega vstajenja od mrtvih. V letošnjem postnem času imaš novo priložnost, da se odločiš za pravo pot, ki vodi k Jezusu - pot molitve, odpovedi, posta, svete evharistije in pot veselja. Izkoristi priložnost in letošnji post nameni temu, da Jezusa še bolj spoznaš in se Mu približaš.

Na PEPELNIČNO SREDO se po cerkvah vsako leto opravlja obred pepeljenja. Duhovnik verniku na glavo simbolično posuje blagoslovljen pepel, s čimer se navzven pokaže notranja razpoložljivost vernika za spreobrnjenje oziroma svoje poboljšanje življenja. Ko mašnik na začetku postnega časa vernikom s pepelom na čelo začrta znamenje križa in izreče: "Pomni, človek, da si prah in da se v prah povrneš," napoveduje konec zemeljskega življenja. Vse sčasoma postane pepel, tako veliko in pomembno, kot tudi malo in nevredno.

Kristjani v postnem času pri bogoslužju in v zasebnem življenju več premišljujemo o pomenu Kristusovega trpljenja in njegove smrti na križu. Naše notranje prizadevanje naj bi se na zunaj izražalo v poglobljeni MOLITVI, v POSTU (odpovedi) in v DOBRIH DELIH.

STROGI POST je na Pepelnico in na Veliki petek, zdržek od mesa in mesnih jedi pa vsak petek v postnem času. Namen posta ni prvenstveno v odpovedi določeni hrani in pijači, ampak v spreobrnjenju srca in v doseganju večje odprtosti za potrebe bližnjega in v večji povezanosti z Bogom prek molitve. To je pravi namen posta!
Nekaj predlogov za letošnji post:

ČUJ Z MENOJ: V času od pepelnične srede do velikonočnega ponedeljka si vzemi 3 minutke na dan, odklikaj na spletno stran PRIDI.COM, poišči #deliJezusa in si oglej kratek filmček. Vsak dan te bo nagovoril eden bolj ali manj znani Slovenec, ki bo s teboj delil svojo izkušnjo vere v Jezusa in te ob tem povabil, da razmisliš ter pričuješ o svoji veri tudi ti.

POGLOBIMO PETKOV POST : vsak dan pridružite se tej pobudi. Post je čas za molitev, dobra dela in odpoved za ljudi v stiski. Sedem petkov v času posta lahko preživimo v bližini z Bogom, skromno v hrani in razvadah, ter solidarni z darovanim časom in pomočjo za ljudi v stiskah. Naj bo post nov začetek za našo dobrodelnost, pogum za dobra dela, obisk starejših in onemoglih, pozornost bližnjim in za vztrajnost v molitvi. Leto usmiljenja in postni čas nas spodbujata, da bomo z novimi začetki postali boljši.

PREVENTIVNA SPODBUDA 40 DNI BREZ ALKOHOLA v znamenje solidarnosti z vsemi, ki trpijo zaradi nasilja, bolezni in nesreč, ki so posledica prekomernega uživanja alkohola.

SLOVENSKA KARITAS: Dobrodelna akcija za pomoč JV Evropi »Ne pozabimo« - pridružimo se akciji Slovenske Karitas, ki pomaga ljudem v stiski v bližnjih balkanskih državah. (Albanija, Srbija, Makedonija, BIH...)

MOLITEV KRIŽEVEGA POTA: v postnem času bomo molili križev pot v Starem trgu v farni cerkvi vsak petek ob 18h, (ob času, ko običajno začenjamo sv. mašo). Ob nedeljah pa ob 15h: na Križni Gori, v farni cerkvi v Starem trgu in v Babnem Polju.
Križev pot v farni cerkvi na postne nedelje pripravijo in vodijo:
na 1. postno - molitveno občestvo Prenova
na 2. postno - molivci - Marija Romarica
na 3. postno - pevci
na 4. postno - osnovnošolski otroci
na 5. postno - bralci božje besede

SVETOVNI DAN BOLNIKOV: 11. febr, na god Lurške Matere Božje, obhajamo svetovni dan bolnikov.

REGIJSKO SREČANJE Prenove v Duhu: Naslednjo nedeljo, 14. februarja, na 1. postno nedeljo ob 15h , bo v naši farni cerkvi v Starem trgu, regijsko srečanje molitvenih skupin Prenove v Duhu iz ožje Notranjske.
Program: molitev križevega pota, slavljenje, sveta maša za ozdravljenje in osvoboditev, na koncu pa še molitev nad posamezniki.
Možno bo opraviti tudi sveto spoved. Vabljeni!

MOLITVENI DAN in DEKANIJSKO ROMANJE NA BREZJE: V nedeljo, 21. febr. 2016, bo molitveni dan za duhovne poklice in dekanijsko romanje na Brezje. Avtobus odide iz Starega Trga ob 13h in iz Cerknice ob 13.30h. Obvezne so predhodne prijave. Cena prevoza je 10 €.

Ob ponedeljkih od 10.00h—12.00h ter vsak dan po večerni sv. maši v Starem trgu.