Vinotok

Za mesece imamo lepa domača imena. Kmalu nas bo razveselil vinotok. V potokih teče sladka pijača, če je grozdnim jagodam naklonjena dobra letina. Lahko smo ponosni, da imamo prav mi najstarejšo trto na svetu, na mariborskem Lentu se ji lahko priklonimo. Trsek je občudoval naš blagi Slomšek, ampak tudi sam Odrešenik sveta tako zelo, da je kot vinski napoj njegov sad posvetil vase in za vse čase. Toda 'po pameti ga pijmo, da glave ne zgubimo', je rečeno v veseli zdravici. Celo najboljša pijača lahko postane strup. Pesnik Pavel Golia pravi, da so vina kot »sirúpi, kot sami sladki strupi«; imajo uničevalno moč, ko po »grlu nam tekó v gostilni pri Gorjupi v Ljubljani za vodó«. Opomin, za katerega bi nam v šoli ukazali, da ga morata podpisati oče in mati. Ampak vinotok je tudi mesec rožnega venca, te mile vrvice, po kateri nas Mati Božja priteguje k Bogu. Škripec, bi rekli po domače, da nas z vztrajno močjo vleče navzgor in še više prav do samih nebes in neba. Toda ali »slovenski krov« še moli to molitev vsak večer? Za blagoslov. Kot jutranjo družinsko molitev jo je opustil že zdavnaj. Ko pa začneš popuščati, začneš slabeti. To pravi Tomaž Kempčan. Vsaj preteklost spoštujmo, če nad sedanjostjo vihamo nos. Koristilo nam bo za prihodnost.

B. Golob

(foto: pixabay.com)

URADNE URE:

-Ob ponedeljkih med 10.00 in 12.00.

-Vsak dan po večerni sveti maši,

razen ob torkih po jutranji sveti maši.

-Ob nedeljah in praznikih ni

uradnih ur.

031 771 113 - župnik Blaž Dobravec