Adventni venec

adventni venec

K nam je prodrl adventni venec s severa Evrope, kjer so ga začeli kristjani uvajati v prvi polovici tega stoletja. Spleten je iz mnogih vej in vejic, ki jih je treba trdno povezati. V tem lahko gledamo množico vernikov, ki jih povezuje pričakovanje Odrešenikovega prihoda.

Čeprav na začetku zime, je adventni venec sestavljen iz zelenja, kar pomeni, da kristjanova vera pozimi ne zamre, ampak ostane živa. Celo nove poživitve je deležna ob prazniku Jezusovega rojstva. Nenehno navzočnost Božje ljubezni nam nakazuje adventni venec s tem, da je neprekinjen. Nikakor mu ne prideš do konca. Bog, ki ga v adventu čakamo in za božič dočakamo, nima ne začetka ne konca, je večni in neskončni Bog. Vijoličasti trak, ki je ovit okrog adventnega venca, nas spominja na spokornost in resnost.

Štiri sveče, pritrjene na adventni venec, imajo več sporočil. Najprej nam lahko pomenijo štiri letne čase. V adventu se končujejo, obenem pa znova začenjajo.Najbližji pomen štirih sveč adventnega venca pa je, da nam označujejo štiri adventne nedelje. Prižigamo jih postopoma, vsako nedeljo po eno več. S to rastjo luči nakazujemo, da nam je Jezus vsak teden bliže. Pričakovanje raste do vrhunca, ko se razcveti v svetlobi božične noči.

Ob ponedeljkih od 10.00h—12.00h ter vsak dan po večerni sv. maši v Starem trgu.